2020. október 13., kedd

Az ősz a kedvenc színem :D

 Sziasztok Drágaságok!

Nektek is az őszi színek a mindenetek? Mikor minden vörösbe, sárgába borul? Az ősz a második tavasz, mikor a fák csodás színekben pompáznak. A napfényes őszi erdőnél nincs mesésebb ebben az időszakban.

Az eső, a köd még izgalmasabbá, még rejtelmesebbé teszi az őszi erdőt, de a városoknak is különleges hangulatot ad. Nekem az eső mindig a megtisztulást, a felfrissülést jelenti, amikor a színek élénkebbek, az épületek vakolata is sötétebb tónusú lesz a víztől. 

Mi is pasztelleztünk egy őszi erdőt a nagyokkal...




A kicsikkel meg tükröződést lenyomatoltunk...
Félbehajtottuk a lapunkat, majd kihajtva megrajzoltuk a házakat a lap felső felébe, a felezővonalra, kifestettük, majd bevizeztük a lap alját. Összehajtottuk a lapot, és kihajtva megkaptuk a házak lenyomatát, ami olyan, mintha az esős aszfalton tükröződnének.




Jó ügyeskedést!
Ági néni


2020. október 6., kedd

2020 október - Őszi alkotókedv

 Kedveseim! 

Október is bővelkedik emléknapokban, amikről rajzórán is megemlékezünk. Nemzeti gyásznapjaink és a közelgő Mindenszentek miatt borúsabb ez a hónap, mint a többi. Mivel a művészetben megpróbáljuk az élet szép oldalát megmutatni, így október 6-a alkalmából a székely kultúra kopjafáival ismerkedtek meg a gyerekek és sajátították el az emlékoszlop egyes részeit rajzolás során.




A szász országok kultúráját is megismerjük, és a magyarországi őszi tökfesztiválok vidám hangulatát idézzük a cementtökök készítésével. Tenyérnyi nagyságúakra csináltuk őket, amiket száradás után ki is festhetünk. 




Nejlonharisnyából vágunk le 20 cm-t, amit megtöltünk cementtel. Bekötjük, majd fonallal, vagy befőttes gumival átkötözzük keresztbe többször, hogy egy tökre hasonlítson. 

Pár napot várni kell, míg teljesen megszárad, és akkor festeni is lehet.


Az Állatok Világnapja október 4-én volt, és ez alkalomból is készültek kedves rajzok. 


Jó alkotást kívánok Nektek!

Ági néni


2020. október 1., csütörtök

2020 szeptember - Beindult az alkotás

 Kedves Diákjaim!

    Örülök, hogy többen is igényt tartotok a közös alkotásra, ha így távolból is, de tudjuk tartani a kapcsolatot. Köszönöm a megkereséseiteket, nagyon jól esett, hogy gondoltok rám!

    A nyári forgatag után, mikor az új élményeket vadászva mindig valahova menni kívánkoztunk - strandra, kirándulni, biciklizni, stb.- eljöttek újra a hűvösebb, "bekuckózós", borongós őszi napok.

Ilyenkor egy bögre forró tea, vagy kakaó mellett újra szárnyalhat a fantáziánk, és teret adhatunk azoknak az alkotási, teremtő folyamatoknak, ami örömet hoz ezeken a napsütés hiányában látszólag szomorkásabb, de mégis meghitt és belsőséges napokon. Azért csak látszólag, mert belül megtalálhatod az örömforrást: az egyéni, otthoni munkában, kedvenc zenédet hallgatva, egy kényelmes, puha ruhában, vagy közösségben, együtt, ahol nevetős, jó hangulatban telnek ezek a percek.

    Jelenleg a Balaton legkeletibb szegletében, Balatonfűzfőn ad inspirációt a lelkes gyerek-sereg az alkotásra, a blogírásra pedig legkedvesebb budaörsi volt tanítványaim, "rajongóim" adnak késztető erőt, amit ezúton is köszönök Nekik! 

    Lássuk, mivel kötöttük le magunkat ez év szeptemberében, mikor is nagy izgalmak során újra beindulhatott a normális élet az iskolákban!

Nálunk kis csoportokban folyik az alkotás, íme:

(...jó nézni, ahogy belefeledkeznek az alkotásba... :)


    Itt éppen kezeiket átrajzolva és kifestve hoznak létre fákat diákjaim, aminek koronája egy nagy kör lesz. Ezt a kört különböző sűrűségű pontokkal, "pöttyökkel" töltjük ki, amik színezetükben az őszt idézik: sárgákat, vöröseket és barnákat használva. A temperát magából a tubusból kinyomva is felvihetjük, vagy használtunk hurkapálcát, fülpiszkálót, szivacs ecsetet, vagy ceruza végén lévő radírt is ehhez.


1. "Kézből fát"
2. "Gyülekező fecskék"



A gyülekező fecskék is a nyár múlását, az őszt idézik, csak a sziluettjüket festjük meg feketén, a hátteret a lemenő nap fényeit idézve, vagy a kéklő ég színére.

3. Homokképek 

    Még a nyarat idézve ötletes homokképeket kreálhatunk, ha gyűjtünk odakintről homokot, vagy finom szemcsés földet. Ezeket a képeket a hagyományos képeinktől eltérően most nem ceruzával rajzoljuk elő, hanem R A G A SZ T Ó V A L. 
Mi halat, fagyit és absztrakt mintákat rajzoltunk.
A frissen felvitt ragasztóra rászórjuk a homokot, és hagyjuk beleragadni magától. A felesleget leszórjuk a képről vissza a többi homokszem közé :) Nincs tékozlás pazarlás! :)

Íme:



4. Rorschach- féle képalkotás


Ez egy teljesen ártalmatlan, érdekes foltképzés, ami hasonlít a pszichológiában használatos Rorschach-tesztek foltjaira. 
Ezekben megláthatunk valamilyen formát, alakzatot, de magukban is csodálatosak a színek összemosódása miatt. 

Készítése:
félbehajtjuk a papírlapot, majd kihajtjuk, mint egy könyvet. Az így kapott felezővonalra ötféle, borsónyi nagyságú temperát nyomunk. 
Becsukjuk a lapot újra, és ahol a festék van, középről elsimítjuk a lapot ujjunkkal, vagy kézélünkkel. 
Kinyitjuk a lapot és szimmetrikus formát, mintát kapunk.

5. Játék a vonalakkal

Párhuzamos egyeneseket húzunk, majd más geometriai mintákat vetünk a papírra. Például: köröket, négyzetet, háromszöget. Ezek oldalaival ugyancsak párhuzamosokat húzunk, így egyre nagyobb és nagyobb négyzeteket, háromszögeket kapunk. Hullámvonalat is rajzoljunk, azt is többszörözzük!
A vonalak közti "hézagokat", fehér területet különböző színűre festjük.



6. Szőlőlevelek viaszkrétával


Azért fontos a viaszkréta, vagy olajpasztell, mert ezekbe tudunk majd levél erezetet karcolni a végén, ha elkészültek a rajzok.
Kettő levelet ábrázolunk a papíron, egymás mellé helyezve.
Először átrajzoljuk a levelek kontúr, azaz határoló vonalát, majd színátmenetet képezve színezzük az egyiket sötétzöld szélekkel, majd világoszölddel és citromsárgával befelé haladva. A másikat barna szélekkel kezdjük, vörössel, és narancssárgával haladunk befelé.
A végén ollóval, vagy más éles fémtárggyal levél erezetet karcolunk a rajzunkba.



7. Mintaképzés őszi levelekből

Ugyancsak szőlőlevelet választott 9.-es diákom, aki ügyesen bánik a vonalakkal, hol erősebben, hol vékonyabban játszik velük, és teszi ezáltal érdekessé a motívumot. A levél megsokszorozásával és jó elhelyezésével, képzelőerejének alkalmazásával lesz egyedi a mintája.



8. Fonaljáték

Gyapjúfonalból, vagy kötözőzsinegből vágjunk 30-40 cm-nyit, majd fessük be tetszőlegesen akár egy, vagy több színűre. Az alsó pár centit ne fessük be, mert azt fogjuk majd meg és azzal húzzuk ki.

Helyezzük el egy félbehajtott papírlap jobb oldalára úgy, hogy tekeregve, hullámozva álljon, alul pedig a lapon túl hagyjunk pár centit arra, hogy meg tudjuk fogni. Hajtsuk rá a lap másik felét, majd fogjuk meg a kilógó fonalat jobb kézzel, bal kézzel kicsit préselve tartsuk a lapot, majd húzzuk ki a fonalat!

Nyissuk ki a lapot, vegyük ki a fonalat és kész is a szimmetrikus alkotás!


9. A balerina

Ez a kép egy művészeti iskolába nagyon találó, ahol zenét, táncot és képzőművészetet is tanulnak egy helyen, mint nálunk. Es nagyon egyszerű az elkészítése, ha már van sablonunk.

Sablont rajzolunk, jelen esetben balerinát. Egy fénymásolt kottalapra ráhelyezzük a kivágott sablon negatív formáját (azt a lapot, amiből kiesett a pozitív forma, tehát a "lyukas lapot"), és kifestjük a "hézagot", a balerinát feketére.
Mellé színes festékkel spriccelünk úgy, hogy az ecsetet ujjunkkal megpöcköljük. 



Remélem sikerült kicsit felkeltenem Bennetek az alkotási vágyat, és tudtam mutatni újat is!
Jó alkotást Nektek!

Ági néni








Új remények

5 év eltelt, jön egy újabb életszakasz, örülök, hogy egy reményekkel teli, motivált közegbe kerülök, ami előre fog vinni pályámon. Előző hel...