2021. március 29., hétfő

Készülődjünk Húsvétra!

 Kedves Gyerekek! 

Tegnap, Virágvasárnappal megkezdődött a Nagyhét, mikor a Húsvétra készülünk.

Ennek vallástörténeti háttere a következő:

A nagyhét a nagyböjt utolsó hete virágvasárnaptól (Virágvasárnap - Jézus bevonulása Jeruzsálembe) nagyszombatig. Napjai a nagyhétfő, nagykedd, nagyszerda és a sacrum triduum Paschale húsvéti szent háromnap (nagycsütörtök, nagypéntek, nagyszombat).

Az Úr messiási bevonulását virágvasárnap már a 4. század végén megünnepelték Jeruzsálemben. Az Olajfák hegyén gyűltek össze, majd szentírási szakaszok olvasása után körmenetben kísérték végig a városon a püspököt. A gyermekek olajfa és pálmaágakat vittek. A szertartás a 8. században került át nyugatra. Rómában Nagy Szent Leó pápa idejében már Jézus szenvedése állt a liturgia középpontjában, de az eredeti ünnep nyomai máig fennmaradtak. Ma a liturgiában a barkaszentelés (pálmaszentelés) az ünnepi mise előtt van, az evangélium helyén pedig Jézus szenvedéstörténete szerepel.

A nagyhét a tavasz újjászületésre koncentrál, a természet megújulása a test és a lélek megújulását is hozza. 

A kreatív tevékenységeink során is ezt célozzuk meg. Díszítsük fel otthonunkat tavaszi, ünnepi dekorációval!

Íme néhány példa:

A tojás formák kivágása színes papírból vagy csomagolópapírból és ezek összeragasztása ezt a csodást díszt eredményezi

Talpas pohárba műfüvet teszünk, majd bele apró csokitojásokat. A talpakra pedig mécsesgyertyát.

Üdvözlőkártya készítés

Textil falikép nyuszisablonnal

Nyuszihajtogatás szalvétából

Aki nem szeret barkácsolni, és inkább rajzolna, annak húsvéti képeslapot lehet.
Vagy aki inkább csak színezne, internetről töltsön le húsvéti színezőt, vagy színezze ki az én rajzomat :)



Jó alkotást mindenkinek! 

Ági néni


Még egy érdekesség a húsvéti nyúlról:

A húsvéti nyúl egyes források szerint a 16. századi Németországban vált a keresztény ünnepkör részévé, itt készítették az első kosárfészket és később az első édességből készült nyulat.

Néhány forrás szerint egy félreértés kapcsán került a húsvéti ünnepkor jelképei közé. Egyes német területeken ugyanis gyöngytyúkot ajándékoztak egymásnak az emberek, annak tojásaival együtt. A gyöngytyúk német neve Haselhuhn, rövidebben Hasel. A nyúl németül pedig Hase.

Franciaországban és Belgiumban a tojásokat nem a húsvéti nyúlhoz kötik, hanem azt mondják: a húsvéti harangok (cloches de Pâques) pottyantják le őket.

A keresztény kultúrkörben elterjedt szokás a húsvéti nyulat ábrázoló képeslapok küldése. Húsvét előtt az áruházakban slágertermék a színesbe csomagolt csokoládé nyúl és tojás és a plüssnyulak. Magyar nyelvterületen a régebbi húsvéti locsolóversek gyakori szereplője.

Forrás: Wikipedia.hu

Képek: Pinterest.com











Új remények

5 év eltelt, jön egy újabb életszakasz, örülök, hogy egy reményekkel teli, motivált közegbe kerülök, ami előre fog vinni pályámon. Előző hel...